מתי צריך לעשות בדיקת ראיה

בדיקת עיניים משקפי ראיה

מתי צריך לעשות בדיקת ראיה

בדיקות ראיה על סוגיהן השונים מאפשרות לאופטומטריסט לקבל מידע חשוב בנוגע לראיה של הנבדק, כשבין היתר הן מאפשרות לאבחן פתולוגיות בשלבים המוקדמים שלהן, לזהות בעיות שייתכן שאפילו הנבדק לא מודע אליהן עדיין, לגלות שינויים במצב הראיה בקרב מרכיבי משקפיים וכמובן להתאים עדשות עבור משתמשים חדשים. במאמר שלפניכם נפרט אודות המצבים השונים שבהם יש לגשת לבדיקת ראיה.

תסמינים חדשים הקשורים לראיה

ישנו מגוון רחב ביותר של תסמינים המצדיקים פנייה לבדיקת ראיה אצל אופטומטריסט מורשה. לרוע המזל אנשים רבים נוטים להתעלם מהם ובוחרים שלא לגשת לבדיקה, כל עוד הם לא מהווים הפרעה משמעותית לתפקוד היומיומי. עם זאת, לפי הידוע לנו כיום, ישנם תסמינים רבים המעידים על כך שישנו נזק מסוים שיש לטפל בו בהקדם האפשרי ולכן כל עיכוב בפניה לאבחון מוביל לעיכוב בהתחלת הטיפול ועשוי להיות הרה אסון.

תסמינים שצריכים להדליק נורה אדומה הם למשל צמצום של שדה הראיה, הופעת עצמים, נקודות שחורות, קווים דמויי עכביש או הבזקים בשדה הראיה, ראיה כפולה, טשטוש של הראיה ועוד.

חידוש רישיון נהיגה

החל משנת 2012, כל אדם שמלאו לו 40 ושצריך לחדש את רישיון הנהיגה שלו, מחויב לעבור בדיקת ראיה כתנאי בסיסי לחידוש הרישיון. המטרה של הבדיקה היא לאתר נהגים הסובלים מירידה בחדות הראיה או צמצום בשדה הראיה. לקויות אלו משפיעות בצורה משמעותית על היכולת של הנהג להבחין בסכנות פוטנציאליות מבעוד מועד ולפיכך מעלות את הסיכוי למעורבות בתאונות דרכים.

את הבדיקה יש לעבור אחת לעשור, אך לאחר גיל 70 יש לעבור את הבדיקה אחת לחמש שנים ונהגים שחצו את גיל 80, יתבקשו לעבור בדיקה אחת לשנתיים. נהגים מקצועיים כמו נהגי אוטובוסים או מוניות, יחויבו לעבור בדיקת ראיה אחת לחמש שנים החל מגיל 60 ואחת לשנתיים החל מגיל 70 ואילך.

בדיקות מעקב לסובלים ממחלת עיניים

אם המטופל סובל ממחלת עיניים הנוטה להחמיר במהלך השנים, יהיה עליו להגיע לבדיקות עיניים באופן קבוע לצורך זיהוי מוקדם של החמרה במצב הראיה. תדירות הבדיקות במקרה הזה משתנה בהתאם לאבחנה. כך לדוגמה לפי ההמלצות של האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים, מומלץ כי אדם שסובל מגלאוקומה פתוחת זווית, יעבור בדיקת שדה ראיה אחת לשנה לכל הפחות.

עם זאת, ישנם חוקרים לפיהם התדירות שונה וכן לא אחת התדירות משתנה בהתאם לשלב המחלה או משך הזמן שחלף מאז האבחון. ישנם למשל חולים שיכולים להפחית את תדירות הבדיקות לאחר שנתיים מקבלת האבחנה, אך במהלך השנתיים הראשונות עליהם לגשת לביצוע הבדיקות אחת לשישה חודשים. בנוסף צריכים לעבור בדיקות עיניים תקופתיות, מטופלים בריאים הנמצאים בסיכון מוגבר לסבול מבעיות ראיה על רקע כזה או אחר.

בדיקות תקופתיות עבור מרכיבי משקפיים

למרכיבי משקפי ראיה מומלץ לעבור בדיקות ראיה אחת לשנה בדרך כלל, שכן במקרים מסוימים הידרדרות הראיה לא מורגשת על ידי המטופל עצמו. כמו כן מרכיבי משקפיים הסובלים מהידרדרות של הראייה, כאבי ראש, התעייפות מוקדמת של העיניים או כל תסמין אחר המעיד על שינויים בראיה, יפיקו תועלת מפניה לבדיקת ראיה, גם אם טרם חלפה שנה מהבדיקה האחרונה.

social position

Share this post


Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support